2015. december 15., kedd

Csíkos kavalkád szőlőmag olajjal - érett bőrre



Érett bőrre készült szappanom szép csíkos kavalkádba keveredett.

Az történt, hogy az itthon fellelhető hatóanyagokat nézegettem és azon elmélkedtem, hogy mit is tegyek bele aminek szép a színe és ásványi anyag tartalmával a bőrnek is jót tesz: agyag? Igen! Vöröset, rózsaszínt, zöldet! És spirulinát, és kakaóport!

A hozzáadott zabpehelyliszt nagyon finoman radírozza a bőrt, folyadéknak pedig a kecsketej mellé citromfű főzet került.

Az illatot a citromfű illóolajtól kapta, ami az egyik legkedvesebb szappan illatosító illóolajam. A citrusos illatok nem szívesen maradnak meg a szappan masszában, a citromfű azonban egészen sokáig jól tartja az illatát.

 Pici virágminta sikeredett a sarokba

Az extra szűz olíva- és kókuszolaj mellé sheavajat, hidegen sajtolt, de szagtalanított napraforgó olajat, és szőlőmagolajat használtam. Az összeolvasztott olajakat megszimatolva még a hidegen sajtolt szőlőmag kissé boros illata uralta, amit aztán az elkészült szappanban felváltott a citromfű.




A gyorsan pudingosodó masszát csíkokban rétegeztem, majd vérszemet kaptam a sűrű masszától és az egyik sarokban megpróbáltam a tappancsos mintát, ami az eddigi kísérleteim közül a legjobban adta a tappancsot, ebből az anyagból talán sikerült is volna, hogyha nyomózsákba töltve próbálom. Legközelebb így fogok tenni!

A tömb formából kimaradt masszát összekeverve golyó formába töltöttem. A tökéletes golyó formát még gyakorolni kell, de így is nagyon szépen simulnak a tenyérbe.

2015. december 12., szombat

Sole szappan - problémás, pattanásos bőrre

Mikor azon gondolkoztam, hogy problémás, pattanásos bőrre milyen szappan is lenne a megfelelő, azonnal a só szappan jutott eszembe.
Egyszer csináltam már, de megmondom őszintén, annyira nem voltunk odáig érte, pedig nem is karcolt, mint ahogy sokan panaszkodnak a tömény só szappanra, de sajnos nagyon nem habzott, ezért nem volt olyan jó érzés fürdeni vele. Még mindig van belőle, pedig az egyik első szappanjaim közé tartozott. A sót - mint a pattanások elleni legfőbb hatóanyagot - nem akartam kihagyni, így jutottam arra, hogy a sole szappan lesz a megfelelő megoldás.

A sole szappanban a folyadék alap egy minél töményebb sóoldat, így a desztillált vízben elkevertem annyi tengeri sót amennyit csak fel tudott venni. Két napig csak kevergettem-rázogattam, míg már szinte teljesen eltűntek a só kristályok a folyadék alján. A feloldódni nem képes sókristályokat leszűrtem, hogy ne maradjanak benne szemcsék.

A szappan olaj része extra szűz olívaolaj, kókuszvaj, némi shea vaj és egy kevés szőlőmag olaj. 

Hatóanyagnak és színezéknek a Héviszi iszap mellett aktív szén került bele, és a középső csíkot kurkumával színeztem ami fertőtlenítő és antibakteriális hatása  miatt pattanásos bőrre kimondottan ajánlott.
Illatot az iszap miatt nem tettem bele, mert nem tudom hogyan keveredtek volna egymással, így olyan "gyógy" illata van :-)

A tömb forma mellett még jutott néhány katicának is anyag
A sole szappant a só miatt melegíteni kell öntés után, egy órán keresztül csücsült a tömb a hatvan fokos sütőben, ahonnan kivéve azonnal vágtam is.

Nagyon kellemes meglepetés volt, annyira gyönyörűen lehetett szeletelni, nem tört, nem maszatolódott, fényes tiszta felületűek lettek a szeletek, imádtam.


Az első próba darabokat, levágott széleket már elhasználtuk, fürdés közben is imádom!


Sőt, az illata is olyan barátságos nekem, már kimondottan kedvelem.

Egy jól habzó, kellemes tapintású sós szappan lett, sole szappan egészen biztosan készül még máskor is :-)

2015. december 9., szerda

Újra blogon - szappan érzékeny bőrre

Harmadik babám születése miatt az elmúlt egy évben kicsit kevesebb időm jutott a szappanokra - blogolásra még kevésbé - bevallom időnként már szinte magunk is kifutottunk a szappanból :-)
Vágyakozva olvasgattam szappanos társak bejegyzéseit és gyönyörködtem a szebbnél szebb szappancsodákban, és csak gyűjtögettem az ötleteket, hogy majd milyet is kellene csinálni hogyha legközelebb odajutok a szappanos dobozaimhoz.

A maradék massza - a gyerekek kérésére - golyó formájú lett

Most, a karácsony közeledtével ismét éreztem az "erőt", no meg a késztetést, hogy nekilássak. Már csak azért is, mert egy kedves ismerősöm megkért, hogy készítsek neki szappanokat különféle bőrtípusra: érzékeny, pattanásos és érett bőrre.

Hetekig csak érleltem magamban a kérést és gondolkoztam, hogy milyenek is legyenek.




Amin a legkevesebbet kellett gondolkoznom az az érzékeny bőrre való recept. Ez adta magát, a számunkra családilag is már jól bevált "tökéletes" recept, amit egymástól függetlenül már többször is kitaláltam. Valóban ez történt, csak utólag láttam a receptes füzetemben, hogy jé, ezt az összetételt már korábban is pont így gondoltam jónak :-)

És tényleg, mi már régóta használjuk és szeretjük. A szappan amivel egyéves kislányomat is gond nélkül fürdetem és az ekcémás bőrt sem irritálja.

A recept alapja a sok-sok extra szűz olívaolaj amihez a jobb habzás és a tökéletes tisztítás érdekében kókuszvajat adtam, a további bőrtápláló hatás miatt pedig shea vajjal gazdagítottam.

A szappan folyadék része 100% kecsketej, ezen felül kapott egy kis aloe kivonatot is.

Az illata ezúttal kubebabors.

A színezés és a minta nem új:
 - a gyönyörű narancssárga színt az anattó adja
- a zöld spirulina szórás nem csak mutatós, de a bőrre is jó hatással van
- a bőrradírozó hatást a hozzáadott darált mákszemcsék és a zabpehelyliszt biztosítja.