2014. február 11., kedd

Csokoládés körömvirág szappan

Mostanában az összetétel mellett sokat gondolkozom a formán és a színeken. Hogyan lehetne olyat alkotni ami a natúr szappanok már jól ismert pozitív hatása mellett kicsit többet ad, kicsit másként néz ki mint az összes többi?
Mivel még viszonylag kezdő vagyok a természetes anyagokból alkotott színek világában - ami a szappanban nem magától értetődően marad olyan színű amilyen eredetileg volt, sokszor a lúg hatására elszíntelenedik, esetleg egészen más színű lesz -, ezért úgy érzem még sok-sok kísérlet áll előttem.
A következő szappan elkészítése előtt napokig terveztem fejben, hogy milyen is legyen, és mikor fejben már nagyjából összeállt a forma és szín akkor álltam neki.

Bár a végeredmény nem látványos sokszínűség, nekem mégis nagyon hasznos volt megtapasztalni a lehetőségeket, hogyan lehet természetes anyagokkal színezni és úgy érzem két megbízható színem lett ebben a nehezen kiszámítható közegben.





Olvasztás előtt




A finomítatlan pálmavajtól színezés nélkül is nagyon élénk narancssárgás színű szappant kapunk. Ezt a színt próbáltam tovább fokozni némi körömvirágos repceolaj macerátummal, aminek már olajként is gyönyörű mélysárga színe volt, nem beszélve a körömvirág ezernyi jó tulajdonságáról, amiből reméljük a szappanosodás után is marad ez-az.
Az összeállt puding felét olvadt étcsokoládéval festettem egészen sötétbarnára. Érdekes volt megfigyelni, hogy az eredetileg világosbarna kakaó színű massza felvágás után a levegővel érintkezve vált egészen mély csokoládé színűvé.


 A képen látható napocska belsejű szappan volt a végcél, valami ilyesmi külleműt szerettem volna csinálni, bár a formából sajnos nem sikerült karcolódás nélkül kivarázsolni.
Kókuszvaj, nyers pálmavaj, sheavaj, repce és olíva olaj volt az alap. A sárga rész sárgáját egy kevés (igazán kevés!) anattóval tettem erősebbé.
Illatanyagnak citromos eukaliptusz és kubebabors illóolaj került bele.
Hogy az illóolajok hatására-e, de viszonylag hamar kemény masszám lett, gyorsan kellett vele dolgozni, ezért a napocska sugarai nem lettek nagyon kontúrosak.

 Ami a formába nem fért bele azt a klasszikus tégla formába rétegeztem és miniszappanok lettek belőle, tetejükön körömvirág díszítéssel.


2014. február 2., vasárnap

Csipkebogyó kísérlet

Ildikó fantasztikus Szappan Téka blogján találtam egy csudaszép színű csipkebogyóval színezett szappant amit nekem is ki kellett próbálnom. Vajon tényleg ilyen jó színe lesz?
Aznap mikor csináltam, más szappant is csináltam, és nem akartam már még egy teljes adagot készíteni, így a teafőzet elmaradt, csak egy natúr színű szappanmasszába kevertem bele a csipkebogyó őrleményt.

Míg a masszába keveredő őrlemény inkább volt barnás mint pirosas, addig néhány nap után már valóban kezdett bepirosodni a massza. Gondolom a csipkefőzet ezen tovább dobna.

A szétvágott szappanba a gyerekek örömére maciformát nyomtam, amit már szappanosnak vettem, de elsőként ezúttal mégis egy csokis keksz kiszúrásánál használtuk.




Ezek lettek a kekszek:

macihadsereg