2014. január 30., csütörtök

Az első igazán tetszetős szappan

Bár a szappanos tanfolyamon azt tanultuk, hogy a minőségi hidegen sajtolt olajokat szinte kár beletenni a szappanba (inkább együk meg :-)), én sosem állom meg, hogy a klasszikus kókusz és shea mellé ne tegyek bele olyasmit amiről azt gondolom, hogy még jobb lesz a bőrnek. A veszélye megvan, hogy hamarabb avasodhatnak a jobb minőségű olajokat tartalmazó szappanok, de eddig az avasodással még szerencsém volt: sikerült elkerülnöm.
Azt is hozzá kell tennem, hogy évekig egy szappant sem tároltunk, többnyire elfogyott féléven belül. Bár múltkor egyik kedves barátnőm polcán felfedeztem egy szappant amit tavaly karácsonyra ajándékoztam neki és örömmel láttam, hogy kutya baja :-)

Meg is állapítottam, hogy a szappan tartósabb ajándék lehet, mint a mézeskalács házikó, amit párom anyukája addig őrizgetett nagy becsben míg az egerek rá nem találtak és meg nem dézsmálták. Ez egy szappannal aligha fordul elő.

Ez a szappan volt az első olyan darab ami igazán nagy örömet okozott felvágás után a színeivel, mintáival. Az anattó narancsos, és a spirulina zöld színéhez megint nagy kedvencemet, a citromfüves illóolajat választottam illatul. A középső fehér részbe másik favoritomat, némi darált mákot tettem.

Egy hete érnek a szappanok, egyelőre maradtak a gyönyörű színek, remélem maradnak is!
Mint valami rakott zöldség, nem? :-)

Tömbben így nézett ki


Remélem a szép színek maradnak szappanosodás után is


A szappan összetevői: elszappanosított olajok: shea vaj, kókuszvaj, hidegen sajtolt napraforgó olaj, olívaolaj, búzacsíra olaj, citromfű tea, spirulina alga (zöld rész), anatto (narancsos rész), darált mák, citromfű illóolaj

2014. január 29., szerda

Valentin naphoz közeledvén

Hát igen. Közeleg a Bálint nap. Mi ugyan nem ünnepeljük a klasszikus, jól bevásárlós módon, de valami szivecskés mindenképp dukál a jeles napra, lehetőleg házilag készített.
Ennek megfelelően kis és nagy szívecskés szilikonformák már régóta a háztartás részei, és hát mostanában mi is készüljön benne ha nem szappan? :-)

A belső rózsaszínnek szánt alap az első saját összeállítású receptből van, amit kb egy éve csináltam először. A kókusz- olíva- napraforgó olajok mellé pálma- és sheavaj került, amit ezúttal kubeba illóolajjal illatosítottam, és pirospaprikával, alkannával és pici festőbuzérral színeztem.

A külső színes rész sok-sok olívaolaj mellett kókusz- és sheavajat, ricinus- és napraforgóolajat tartalmaz. A bőrtápláló hatás fokozása érdekében tettem bele aloe kivonatot, és citromfű illóolajjal illatosítottam. A fekete részben aktív szén a színezőanyag, ami tovább segíti a bőr méregtelenítését. A világos részbe némi fehér agyagot kanalaztam az aloe kivonat mellé.

Az előre elkészített szíveket beletettem a sötét masszába és rákanalaztam a fehér masszát. A tetejét úgy díszítettem mint az eszterházi tortát :-)
Felvágás után szépen látszanak a szívek, van amelyik szappan mindkét oldalára jutott, van amelyiknek csak az egyikre. A másik oldal réteges, picit márványos.
Már csak a négy hetet kell kivárni, míg megérik. Ez az egyik legnehezebb feladat.
Felvágás előtt az eszterházi szappan :-)




Maradtak amik szívecskék maradtak

2014. január 28., kedd

Első sószappanom

Miután hazatértem a szappanos tanfolyamról, ahol a dekoratívabb és különlegesebb szappanok készítését is megtanultam, úgy gondoltam valami olyat kell csinálnom amit még eddig nem. Számomra az egyik legnagyobb flash a sószappan volt, úgyhogy ennek láttam neki elsőre.
Mivel a sószappant elsősorban problémás, pattanásos bőr kezelésére ajánlják, ezért bőrtápláló tulajdonságokat elősegítendő a kókusz és a pálmavaj mellé bőséggel került olívaolaj, mandula- és búzacsíra olaj is. 

A sárga rész kurkumával, a zöld csík pedig spirulina algával van színezve. 
A formából gyönyörűen kijött, látványra elégedett vagyok, bár az érés során az eredetileg élénk színek máris sokat vesztettek színükből.